CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: ‘DESTEK VARSA SON İKİ AYDA AKARYAKITA 15 DEFA NİYE ZAM YAPTINIZ’

Ana SayfaGÜNDEMSİYASET

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: ‘DESTEK VARSA SON İKİ AYDA AKARYAKITA 15 DEFA NİYE ZAM YAPTINIZ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, akaryakıt, elektrik ve doğalgazda vatandaşı desteklediklerini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih

SON BİR YILDA BENZİNE GELEN ZAM YÜZDE 94
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: ‘SÖZDE MİNİ MİNİ’ ZAMLAR; BÜTÇEDE KOCA KOCA GEDİKLER AÇIYOR
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: ‘ÖZEL TEDARİK ŞİRKETLERİ SANAYİCİYE ZAMMI DAYATIYOR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, akaryakıt, elektrik ve doğalgazda vatandaşı desteklediklerini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e “Gelin birlikte bir akaryakıt istasyonuna gidelim vatandaşa son 2 ayda 15 defa zamlanan akaryakıtta destek var mı diye soralım soralım. Emeklilerimize doğalgazı, sanayicimize de elektriği soralım” diye çağrıda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Antalya’da düzenlenen 11. Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamalarını yaptığı yazılı açıklamayla değerlendirdi. Bakan Dönmez’in pembe tablo çizdiğini söyleyen CHP’li Akın, “Sanırım Sayın Bakan başka bir ülkede yaşıyor. İnandırıcılığını yitirmiş bir iktidarın bakanı olarak başka bir gerçeklikten söz ediyor” değerlendirmesinde bulundu. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“Bakan Dönmez; elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarında desteklemeler yaptıklarını söyleyerek fedakârlıktan söz ediyor. Sayın Bakana açık çağrımdır: Gelin birlikte bir akaryakıt istasyonuna gidelim vatandaşa ‘Bu zamlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekten destekleniyor musunuz?’ diye soralım. Emeklilerimize gidip soralım: ‘Doğalgaz gerçekten ucuz mu?’ Sanayicilerimize gidelim soralım: ‘Elektrik ve doğalgazda gerçekten destek alıyor musunuz?’ Sayın Bakan alacağınız cevaplar sizi gerçekten çok üzecek!”

‘AKARYAKITA 2 AYDA 15 ZAM MI DESTEK OLMAK?’
Sübvanse edildiği belirtilen akaryakıta son 2 ayda 15 defa zam yapıldığını kaydeden CHP’li Akın, “Bu mu destek? Destek varsa yalnızca son iki ayda yapılan bu zamlar nedir? Daha bu hafta sonu gelen akaryakıt zamları nedeniyle vatandaşlarımız kuyruklardaydı. Bu kuyrukları da mı görmediniz Sayın Bakan?” diye konuştu.

‘MUTFAK TÜPÜNE HER HAFTA NEDEN ZAM GELİYOR?’
CHP’li Akın; vatandaşın tenceresini kaynatmak için kullandığı mutfak tüpüne neredeyse her hafta zam geldiğine dikkat çekti. Eylül ayında 140 lira olan mutfak tüpünün son iki ayda yüzde 30’ün üzerinde zamlanarak 200 liraya dayandığını söyleyen CHP’li Akın “Destek varsa mutfak tüpüne her hafta neden zam geliyor? Otomatikleşen zamlarla mutfak tüpündeki bu fahiş artış vatandaşı zorluyor. Vatandaş artık tenceresini nasıl kaynatacağını düşünüyor” diye konuştu.

3 YILDA DOĞALGAZI KESİLEN ABONE SAYISI 5 MİLYON 232 BİN
Bakan Dönmez’in enerjide kesintisiz hizmet verildiği açıklamalarına da tepki gösteren CHP’li Akın: şunları dile getirdi:
“Son 3 yılda faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısı 5 milyon 232 bin. Elektriği kesilen abone sayısı bu yılın ilk 5 ayında 1 milyon 525 bin oldu. Yine aynı dönemde 674 bin abonenin de doğalgazı kesildi. AK Parti madem akaryakıt, elektrik, doğalgaz fiyatlarını sübvanse ediyor neden insanlarımız faturaları ödeyemiyor? Elektrikte sadece TRT payını ve enerji fonunu kaldıracaklar. Yetmez. KDV’yi de ÖTV’yi de kaldırmalısınız. Kış saati uygulamasıyla çocuklarımızı karanlıkta okula göndererek 5 yılda 6 milyar lira tasarruf etmekle öğünen Sayın Bakan neden bu verileri dayandırdığı raporu kamuoyu ile paylaşmıyor. Yoksa gerçekler halktan mı saklanıyor? Ama artık yeter vatandaşlarımıza yaşatılan enerji buhranı sandık günü bitecek. Halkımız rahat bir nefes alacak!”

YORUMLAR

GAZETE9: 0
    DISQUS:
    ×
    × Whatsapp İhbar Hattı