CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: ‘SÖZDE MİNİ MİNİ’ ZAMLAR; BÜTÇEDE KOCA KOCA GEDİKLER AÇIYOR

Ana SayfaGÜNDEMSİYASET

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: ‘SÖZDE MİNİ MİNİ’ ZAMLAR; BÜTÇEDE KOCA KOCA GEDİKLER AÇIYOR

‘VATANDAŞ ZAM ÖNCESİ KUYRUĞA GİRİYOR; İKTİDAR ZAMLAR MİNİ MİNİ DİYE MİLLETLE DALGA GEÇİYOR’CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; iktidar sözcül

Ahmet Akın: Amasra’da Son Üç Yılda Toplam 562 Kaza Yaşanmış
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN ELEKTRİK VE DOĞALGAZ KESİNTİLERİNİ RAPORLAŞTIRDI
Ahmet Akın: Enerji Buhranı Süt Üreticilerini de Vurdu

‘VATANDAŞ ZAM ÖNCESİ KUYRUĞA GİRİYOR; İKTİDAR ZAMLAR MİNİ MİNİ DİYE MİLLETLE DALGA GEÇİYOR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; iktidar sözcülerinin “mini mini” olarak tanımladığı akaryakıt zamlarının son bir yılda motorinde yüzde 39,4; benzinde yüzde 16,15; LPG otogazda ise yüzde 16,9 oranında fiyat artışlarına neden olduğunu dikkat çekti. CHP’li Akın; “Sözde ‘mini mini’ olan zamlar aile bütçesinde koca koca gedikler açıyor. Her ay bir depo akaryakıt kullanan bir ailenin zamlar nedeniyle yalnızca akaryakıt masrafı son bir yılda benzinde 666 lira; motorinde bin 398 lira; LPG otogazda ise 516 lira arttı. Vatandaş zam öncesi kuyruğa giriyor; iktidar sözcüleri ise zamlar mini mini diye milletle adeta dalga geçiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Akaryakıta son bir yıl içerisinde pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde toplam 23 kez zam yapıldı. İktidar sözcüleri enerji faturalarına yapılan zamların “mini mini” olduğunu savunurken; 1 Ekim 2020 tarihinden bugüne kadar art arda yapılan zamlar nedeniyle vatandaşların bütçelerindeki gedik sürekli büyüdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın akaryakıt zamlarının aile bütçesine yansımasıyla ilgili hazırladığı çalışmada şunlar yer aldı:

BENZİNE 9 ZAM; ARTIŞ YÜZDE 16,15: Ankara’da 1 Ekim 2020 tarihinde benzinin litre fiyatı 6 lira 87 kuruşa satılırken; 50 litre kapasiteye sahip bir otomobilin deposu 343 lira 50 kuruşa doluyordu. Son bir yılda yapılan pompa fiyatına yansıyacak şekilde yapılan 9 zammın ardından 20 Ekim 2021 tarihi itibariyle benzinin litre fiyatı 7 lira 98 kuruşa çıktı. Buna göre benzin son bir yılda yüzde 16,15 oranında zamlandı. Böylece bir aracın deposu 55 lira 50 kuruş daha fazla ücrete toplamda ise 399 liraya dolmaya başladı. Bir ailenin her ay bir depo benzin harcadığı varsayıldığında yapılan zamlar nedeniyle benzinli bir aracın yalnızca akaryakıt maliyeti yıllık 666 lira arttı.

MOTORİNE 9 ZAM; ARTIŞ YÜZDE 39,4: Ankara’da 1 Ekim 2020 tarihinde motorinin litre fiyatı 5 lira 92 kuruşa satılırken; 50 litre kapasite sahip bir otomobilin deposu 296 liraya doluyordu. Son bir yılda pompa fiyatına yansıyacak şekilde yapılan 9 zammın ardından motorinin litre fiyatı 20 Ekim 2021 tarihi itibariyle 8 lira 25 kuruşa çıktı. Buna göre motorin bir yılda yüzde 39,4 oranında zamlandı. Böylece bir aracın deposu 116,5 lira daha fazla ücrete toplamda 412,5 liraya dolmaya başladı. Bir ailenin her ay bir depo motorin kullandığı varsayıldığında yapılan zamlar nedeniyle motorinli bir aracın yalnızca akaryakıt maliyeti yıllık bin 398 lira arttı.

LPG OTOGAZA 6 ZAM; ARTIŞ YÜZDE 16,9: Ankara’da 1 Ekim 2020 tarihinde litre LPG otogazın litre fiyatı 5 lira 7 kuruşa satılırken; tank kapasitesi ortalama 50 litre olan bir otomobilin deposu 253 lira 50 kuruşa doluyordu. Son bir yılda pompa fiyatına yansıyacak şekilde yapılan 6 zammın ardından 20 Ekim 2020 itibariyle LPG otogazın litre fiyatı 5 lira 93 kuruşa çıktı. Buna göre LPG otogaz bir yılda yüzde 16,9 oranında zamlandı. Böylece bir aracın deposu 43 lira daha fazla ücrete toplamda 296 lira 50 kuruşa dolmaya başladı. Bir ailenin her ay bir depo LGP otogaz kullandığı varsayıldığında yapılan zamlar nedeniyle LGP otogazlı bir aracın yalnızca akaryakıt maliyeti 516 lira artmış oldu.

‘MİNİ MİNİ DEDİKLERİ ZAMLAR BÜYÜK GEDİKLER AÇIYOR’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; iktidar sözcülerinin “mini mini” diye tanımladığı zamların son bir yılda vatandaşın bütçesinde büyük gediklerin açılmasına neden olduğuna işaret etti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:
“Sözde ‘mini mini’ olan zamlar aile bütçesinde koca koca gedikler açıyor. Her ay bir depo akaryakıt kullanan bir ailenin zamlar nedeniyle yalnızca akaryakıt masrafı son bir yılda benzinde 666 lira; motorinde bin 260 lira; LPG otogazda ise 516 lira arttı. Vatandaş zam öncesi kuyruğa giriyor; iktidar sözcüleri ise zamlar mini mini diye milletle adeta dalga geçiyor. İktidar zaman kaybetmeden kara kış fonunu derhal kurulmalı.”

YORUMLAR

GAZETE9: 0
    DISQUS: 0
    ×
    × Whatsapp İhbar Hattı