CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: SAĞLIK BAKANLIĞI ELEKTRONİK SİGARAYI MI TAVSİYE EDECEK?

Ana SayfaGÜNDEM

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: SAĞLIK BAKANLIĞI ELEKTRONİK SİGARAYI MI TAVSİYE EDECEK?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, TEPAV’ın sigara devi Philip Morris International’in fon

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: YÜKSEK PUANLILAR ELENDİ, HÜLLE İLE ATAMALAR YAPILDI
Gamze Akkuş İlgezdi: “Diploma-İş Denklemi Bozuldu”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: TİYATRO DESTEKLERİ YİNE YANDAŞA

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, TEPAV’ın sigara devi Philip Morris International’in fonladığı Dumansız Dünya Vakfı’nın hibesi ile hazırladığı “Türkiye’de Tütün Kullanımını Kontrol Altına Almanın Ekonomisi: İnceleme Raporu Arz, Talep, Sağlık ve Kamu Politikası Boyutları” raporunda elektronik sigarayı, sigarayı bıraktırma ürünü olarak sunduğunu hatırlatarak, “Tepav’ın önerisi ile Sağlık Bakanlığı elektronik sigarayı mı tavsiye edecek?” dedi.
CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, TEPAV’ın daha önce de Sağlık Bakanlığı ile ortak proje yaptığını hatırlatarak, sigarayı bırakmak için TEPAV’ın elektronik sigara kullanımı tavsiyesini gündeme getirdi.
CHP’li Akkuş İlgezdi, konuyu bir soru önergesi ile de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “TEPAV’ın önerdiği elektronik sigaraların tütün bağımlılığı tedavisinde kullanılmasına dair bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz?” sorusunu gündeme getirdi.  
TEPAV’ın sigara devi Philip Morris International’in fonladığı PMI Global Services Inc. (PMI) tarafından finanse edilen Dumansız Dünya Vakfı (Foundation for a Smoke-Free World – FSFW)’nın sunduğu hibe desteğiyle hazırladığı “Türkiye’de Tütün Kullanımını Kontrol Altına Almanın Ekonomisi: İnceleme Raporu Arz, Talep, Sağlık ve Kamu Politikası Boyutları” başlıklı raporunda elektronik sigara ile ilgili dikkat çekici tespitler yer aldı:
“Bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak için alternatif ürünler (e-sigara, ısıtılan tütün ürünleri vb.) kullanılmaktadır ve bu ürünler bazı durumlarda sigara bırakma poliklinikleri tarafından da kişilere sunulmaktadır. Ancak Türkiye’de böyle bir uygulama söz konusu değildir.”
“Türkiye’de resmi sigara bırakma hizmetleri kapsamında alternatif ürünlerin sunulması hiçbir zaman söz konusu olmamıştır. Bununla birlikte bu ürünlerin birçok bilimsel ve politika tasarım tartışmalarının ana konusunu oluşturduğu ve söz konusu tartışma ve değerlendirmelerin gelecekte de devam edeceği ayrıca not edilmelidir.”
Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Bir çok devlet kuruluşu ile ortak projeler yapan TEPAV’ın sigara devinin fonladığı vakfın hibesi ile yazdığı raporda e- sigara, ısıtılan tütün vb. ürünler sigarayı bıraktırma tekniği olarak yer alıyor. Bilim insanları bu ürünlerin sakıncalarına dikkat çekerken, bu raporun 21 Ekim 2021 tarihinde düzenlenecek toplantısına Sağlık Bakanlığının katılıp katılmayacağını izleyeceğiz” dedi.

YORUMLAR

GAZETE9: 0
    DISQUS:
    ×
    × Whatsapp İhbar Hattı