CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “TÜİK VERİLERİ ERDOĞAN’I YALANLIYOR”

Ana SayfaGÜNDEMSİYASET

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “TÜİK VERİLERİ ERDOĞAN’I YALANLIYOR”

“ERDOĞAN ŞAHSIM HÜKÜMETİ SEBEP, YÜKSEK İŞSİZLİK SONUÇTUR”CHP’li Öztrak, TÜİK verilerinin Erdoğan’ın istihdamda salgın öncesi dönemin üzerine çıkı

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA: TEK DAVA; PARA, TORPİL, TALAN!
CHP Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, “Ulaşım Esnaf Odaları ve Birlikleri İftar Buluşması”na Katıldı
ERDOĞAN, AMERİKALIYA, AVRUPALIYA ÜZÜLMEYİ BIRAKSIN, MİLLETİMİZİN DERDİNE ÇARE BULSUN

“ERDOĞAN ŞAHSIM HÜKÜMETİ SEBEP, YÜKSEK İŞSİZLİK SONUÇTUR”

CHP’li Öztrak, TÜİK verilerinin Erdoğan’ın istihdamda salgın öncesi dönemin üzerine çıkıldığına yönelik iddialarını yalanladığını, istihdam edilenlerin sayısının hala üç yıl öncesinin altında, gerçek işsiz sayısının ise üç yıl öncesinin üzerinde olduğunu belirterek, “Erdoğan Şahsım Hükümeti iş başı yaptığında, 5,6 milyon olan gerçek işsiz sayımız şu anda 7,9 milyon civarında. İşgücüne düşük katılımla buna eklenmeyen ilave 1,5 milyon işsizi saymıyoruz bile. Biz boşuna demiyoruz: Erdoğan Şahsım Hükümeti sebep; yüksek işsizlik sonuçtur” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün yayınlanan 2021 Ağustos ayı işsizlik verileriyle ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şunları belirtti:

TÜİK VERİLERİ ERDOĞAN’I YALANLIYOR

Bir ekonomi yönetiminin başarısı, çalışmak isteyen yurttaşlarına ne kadar iş imkânı sunduğuyla ölçülür. Sorunları doğru teşhis etmeden doğru çözümler de üretilemez. Erdoğan daha iki gün önce, “İstihdamda salgın öncesi dönemin dahi üzerine çıktık” demişti. Ama TÜİK’in makyajlı rakamları bile kendisini yalanlıyor.

İSTİHDAM SEVİYESİ 3 YIL ÖNCESİNİN BİLE GERİSİNDE
Mevsim etkilerinden arınmış rakamlara göre istihdam edilenlerin seviyesi 3 yıl öncesinin bile gerisinde. 2018 Temmuz ayından bu yana çalışma çağındaki nüfusumuz 3 milyon 152 bin kişi artmasına karşın, işi olan yurttaşlarımızın sayısı, 2018 Temmuz ayının 250 bin kişi altında. İşgücüne katılım oranı da 3 yıl önceki seviyelerine gelemedi. İşgücü piyasasında madem çok güçlü bir toparlanma varsa, çalışma çağındaki nüfus neden daha fazla iş aramak istemedi de, iş gücü piyasasının dışında kaldı?

İşgücüne katılım Erdoğan Şahsım Hükümetinin işbaşı yaptığı 2018 Temmuz seviyesinde olsaydı (yüzde 53,5) bugün işsizlerimizin sayısı yaklaşık 1,5 milyon kişi daha fazla olacaktı. Yurttaşlarımız işgücüne katılmayarak Erdoğan Şahsım Hükümetine büyük bir iyilik yapmadıysa, Erdoğan bunu nasıl açıklayacak?

HİZMETLER SEKTÖRÜNDE MEVCUT İŞLER DE KAYBEDİLDİ
Ağustos ayında istihdamın sektörel dağılımı da işgücü piyasasında genele yaygın bir toparlanma olmadığını gösteriyor. İstihdamı en çok destekleyen hizmetler sektöründe bıraktık yeni istihdam yaratılmasını, mevcut işler de kaybedilmiş.

GERÇEK İŞSİZ SAYIMIZ DA SALGIN ÖNCESİNİN ÜZERİNDE
İşsizlik büyük sosyal maliyetlerinin yanında, üretimde ve ekonomide etkinliğin sağlanamadığını gösterir. İşsizliğin yüksek olduğu yerde ekonomi daha fazla üretim yapma imkânını da heba eder. Bugün Türkiye’de olan budur. Erdoğan’ın iddialarının aksine daha fazla çalışmak istediği halde çalışamayanları, iş bulsam çalışırım diyen iş bulma umudunu kaybetmişleri ve resmi işsizlerimizi kapsayan gerçek işsiz sayımız halen salgın öncesinin çok üzerinde.

ERDOĞAN ŞAHSIM HÜKÜMETİ SEBEP, İŞSİZLİK SONUÇTUR
Erdoğan Şahsım Hükümeti iş başı yaptığında, 5,6 milyon olan gerçek işsiz sayımız şu anda 7,9 milyon civarında. İşgücüne düşük katılımla buna eklenmeyen ilave 1,5 milyon işsizi saymıyoruz bile. Biz boşuna demiyoruz: “Erdoğan Şahsım Hükümeti sebep; yüksek işsizlik sonuçtur.”

YORUMLAR

GAZETE9: 0
    DISQUS: 0
    ×
    × Whatsapp İhbar Hattı