DR. FİKRET ŞAHİN : RANT YÜZÜNDEN 44 HASTANE KAYBETTİK

Ana SayfaGÜNDEMSİYASET

DR. FİKRET ŞAHİN : RANT YÜZÜNDEN 44 HASTANE KAYBETTİK

"4 yılda müteahhitlere 54.5 milyar lira ödeyip karşılığında 13 şehir hastanesi aldık. Oysa aynı parayla, aynı yatak kapasitesine sahip tam 57 devlet

KILIÇDAROĞLU BÜROKRATLARA SESLENDİ : BAŞINIZA AYNISI GELECEK
MERKEZ BANKASI ESKİ BAŞKANLARI MÜŞAVİR OLDU!
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTUNÇ: İKTİDARINI KORUMAK İÇİN ŞİDDET VE AYRIMCILIĞI KÖRÜKLÜYOR

“4 yılda müteahhitlere 54.5 milyar lira ödeyip karşılığında 13 şehir hastanesi aldık. Oysa aynı parayla, aynı yatak kapasitesine sahip tam 57 devlet hastanemiz olacaktı.”

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, şehir hastanelerini yapıp işleten müteahhitlere akan paralarla devlet hastanelerinin maliyetini karşılaştıran teknik bir çalışma yaptı.

Şahin, Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı Yatırım Programı’nda, 400 yataklı Balıkesir Merkez Devlet Hastanesi’nin 278 milyon liraya yapılacağı bilgisinin yer aldığını, dolayısıyla hastanenin yatak başı yatırım maliyetinin 695 bin lira olduğunu belirtti. Diğer devlet hastanelerinde de benzer maliyetlerin görüldüğüne işaret eden Şahin, “Önümüzdeki yıl 13 şehir hastanesine kira ve hizmet bedeli olarak 21 milyar 565 milyon lira daha ödenecek. Eğer bu para şehir hastanelerine gitmeseydi, o parayla 500’er yataklı tam 62 devlet hastanesi yapabilirdik” dedi.

“BU TARİHİ SOYGUN 25 YIL DAHA DEVAM EDECEK”

Fikret Şahin, şehir hastanelerine aktarılan devasa kaynak için, “Cumhuriyet tarihinin en uzun ve en yüksek miktarlı soygunu ve yolsuzluğu budur. Bu yoksul halk 25 yıl bu paraları ödeyecek. Hırsız bile bir eve bir kere giriyor. Bu yöntemle aynı hırsız 25 kez evimize girecek” yorumunu yaptı. Müteahhitlere döviz garantili ödeme yapıldığı için ödemelerin yıldan yıla azalmadığı gibi her yıl daha da arttığını ifade eden Şahin, ödemelerin acilen TL’ye çevrilmesi gerektiğini, aksi halde halk sağlığına ayrılan kaynakların tümünün müteahhitlere akacağını söyledi. Şahin, iktidara gelirlerse bu rant düzenine son vereceklerini de belirtti.

YORUMLAR

GAZETE9: 0
    DISQUS: 0
    ×
    × Whatsapp İhbar Hattı