KILIÇDAROĞLU, MEZİTLİ BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIŞ TÖRENİNDE KONUŞTU

Ana SayfaGÜNDEMSİYASET

KILIÇDAROĞLU, MEZİTLİ BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİ AÇILIŞ TÖRENİNDE KONUŞTU

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek Oda Başkanı Ayhan Kızıltan ile makamında b

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “ERDOĞAN ŞAHSIM HÜKÜMETİ SEBEP, HAYAT PAHALILIĞI SONUÇTUR”
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, TBMM CHP GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU (12 EKİM 2021)
CHP Sağlık Manifestosunu Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek Oda Başkanı Ayhan Kızıltan ile makamında bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra Mezitli Belediyesi Mustafa Baysan Çocuk Gündüz Bakımevi ile Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Efendim hepimiz güzel bir kentte yaşamak isteriz ve kentimizde güzelliklerin olmasını isteriz. Ağaç görmek isteriz, park görmek isteriz, yeşillikler olsun isteriz, o yeşilliklerde kuşlar olsun isteriz. Çocuklarımız parklarda rahatlıkla gezsinler, koşsunlar, oynasınlar isteriz. Ve yine aynı kentte yaşarken tasada ve kıvançta beraber olmak isteriz. Beraber üzülmeliyiz, üzüntümüzü aşmalıyız, beraber mutlu bir yaşam sürmeliyiz. Kentler böyledir. Ve isteriz kentlerin meydanları olsun, enerjimizi o meydanlarda boşaltalım, mitingler yapalım, gösteriler yapalım, koşalım, eğlenelim, sanat gösterileri olsun, ressamları olsun, sokak sanatçıları olsun. Bunlar bir kenti yapan değerlerdir. Ve kentin mimarisi olsun, estetiği olsun. Kente uzaktan baktığınız zaman keyif almalısınız, bir bina çok yüksek, bir bina çok düşük olmamalı. Kentin estetiği, kentin doğası, kentin tarihiyle uyumlu olmalı. Kenti kent yapan o kentin tarihidir aynı zamanda. 

Dolayısıyla biz çocuklarımıza iyi bir eğitim vermeliyiz. Bu konuda Belediye Başkanlarımız ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Bütün Belediye Başkanı arkadaşlarıma yerel seçimlerden önce şunu söyledim. Makamınıza oturduğunuz andan itibaren kentin tümünü kucaklayacaksınız. Şu mahalle bana oy vermedi, şu sokaktan yeteri kadar oy almadım sakın böyle bir şeye girmeyin. Bizi var olan iktidardan ayıran temel kuralımız bu. Bize oy versin vermesin herkesi kucaklayacağız. Biz böyle bir anlayışla yeni bir siyaseti başlatmak istiyoruz. Ve yine söyledim, eğer bir yere pozitif ayrımcılık yapacaksanız belde olarak yönettiğiniz beldenin yoksul mahallelerinden başlayacaksınız oralara pozitif ayrımcılık yapacaksınız. Kreşler açacaksınız, çocuklar gülerek gelecek oraya. Anneler, babalar çocuklarını teslim ederken gözleri arkada kalmayacak. İyi bir eğitim alacaklar, sosyalleşecek çocuklar, şarkılar, türküler söyleyecekler. 

Beni duygulandıran kreşlerden birisini Büyükşehir Belediye Başkanımız halde açmıştı. Halde kreş olur mu diye ilk aklıma gelen soru o oldu. Gezdiğim zaman evet burada kreş olması lazım. Anneler çalışıyor, babalar çalışıyor ama çocuklarını bırakacakları bir yer lazım. Dolayısıyla güven içinde çocuğunuzu bir yere bırakabiliyorsanız kente daha rahat alışabiliyorsunuz. Alışverişe gidebiliyorsunuz, düğüne gidebiliyorsunuz, taziyeye gidebiliyorsunuz, işinize gidebiliyorsunuz ve çocuğunuzu da güven içinde bir yere emanet etmişsiniz. Çocuğun karnı doyacak, öğretmenler onlara şarkılar, türküler öğretecekler ve çocuk arkadaşlarından ayrılırken bile yarın sabah kreşe nasıl geleceğini düşünecek. Dolayısıyla kentin böyle bir güzelliği var. Bu güzelliği yaşatan Belediye Başkanlarımız. Ben hepinizin huzurunda bütün Belediye Başkanlarımıza yürekten teşekkür ederim.

Zaman zaman bizi eleştirirler Cumhuriyet Halk Partililer şunu yapamaz, bunu yapamaz bir sürü şey söylerler. Bunların tamamı saçma tamamı ama. Bunlar gelip geçici şeyler, politik olarak söylenen sözler. Ama bir şey var eğer Belediye Başkanıysanız yaptığınız her kuruş harcamanın hesabını halkınıza veriyorsanız ve halkınız için çalışıyorsanız bu çok değerlidir. Evet kreşin açılması, kültür merkezlerinin açılması, spor salonlarının açılması, caddelerin, sokakların, parkların yapılması o kentte yaşayan halk içindir ve dolayısıyla da Belediye Başkanı bu harcamaları yaparken halka hesabı veriyor. Bizim Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin diğer belediyelerden temel farkı da budur. 

Az önce genç sanatçıları izledik. Kültür dediğinizde zaten budur. İleriye taşıyacaksınız çocuklarınızı, onları kültürle tanıştıracaksınız ve var olan kültürlerini zenginleştirecekler. Herkes belli bir kültürün içine doğar zaten. Önce kültürü aileden alırız, sonra çember büyür okuldan alırız, sonra çember büyür üniversiteye gideriz ve dünyayı keşfetmeye çalışırız. Eğitimdeki temel norm çocuğun merak duygusunu büyütmektir. Çocuk ne kadar çok merak ederse, ne kadar çok soru sorarsa o eğitim o kadar kaliteli ve niteliklidir. Bunun içinde okul öncesi başlamak gerekiyor. Okul öncesi eğitime başladığınız zaman Türkiye’nin geleceğini güvence altına almış oluyorsunuz. 

Sayın Başkan, teşekkür ederim hem bir kreşin açılışını yaptık, hem aynı zamanda bir kültür merkezinin şimdi açılışını yapıyoruz. Az önce ifade ettiniz elinizden gelen çabayı gösteriyorsunuz diye. Kültür merkezinin adı konusunda da düşüncemi söylediniz. Mersinli bugün hayatta olmayan değerli bir sanatçıyı bulun ve adını verin, gerekirse bir kamuoyu yoklaması yapın. Arkadaşlarla konuşurken dedim ki, Mersinli sanatçıları sayar mısınız bana. Bir sürü isim saydılar hayatta olan ve hayatta olmayan. Dolayısıyla Belediye Başkanlarımızın Mersin’in yetiştirdiği sanatçılara karşı minnet duygusu duyması lazım. Bir kültür merkezi açıyorlarsa o kültür merkezinin ismini Mersin’de yaşayan ve bizim kültürümüze, Türkiye kültürüne katkıda bulunan bir sanatçımızın adı verilirse bende çok mutlu olurum.

Hepinize yürekten teşekkür ederim, sağ olun, var olun. 

YORUMLAR

GAZETE9: 0
    DISQUS:
    ×
    × Whatsapp İhbar Hattı